Historia

Historia

Niestety na współczesny ideał silnego mężczyzny, bardzo często składają się obrazy napakowanych, napompowanych kulturystów, kosztownych maszyn treningowych i sterydów.

… nie zawsze tak było …

Kettlebell – ( rosyjsk. Girya ) - są używane przez rosyjskich sportowców od wieków. Pierwsze wzmianki o odważnikach girya można odnaleźć w rosyjskich słownikach z XVII wieku.

ckb_historia_001Eugen Sandow – jeden z najsilniejszych ludzi świata, w czasach zanim przemysł sportowy kuglarskimi trickami nie wmanewrował nowe pokolenie mężczyzn w płacenie fortuny za karnety wejściowe klubów wypchanych fantazyjnymi maszynami, błyszczącymi gadżetami i wspomagaczami, utwierdzając ich w przekonaniu że nie poradzą sobie w budowaniu prawdziwej siły i mięśni bez tego wciskanego przez marketingowców chłamu.

W USA, odważniki kettlebell nie były znane na szeroką skalę. W siłowniach (zwłaszcza w latach 80-tych) preferowano raczej trening typowo kulturystyczny, którego celem była przede wszystkim estetyka a nie siła i funkcjonalność. Siłownie wyposażano w mnóstwo coraz bardziej udziwnionych maszyn, wyspecjalizowanych w rozwoju poszczególnych części ciała poprzez ich wyizolowanie. Taki trening budował mięśnie duże lecz nie funkcjonalne. ckb_historia_003

W Rosji natomiast królowały wolne ciężary, w tym odważniki kettlebell – które reprezentują prosty design i służą do rozwoju zarówno siły jak i wytrzymałości angażując w ćwiczenia całe ciało.

„Kiedy polecieliśmy w kosmos, astronauci zauważyli, że nie mogą pisać długopisem w warunkach zerowej grawitacji. NASA wydała milion dolarów na wynalezienie długopisu, którym będzie można pisać do góry nogami w warunkach zerowej grawitacji. A co zrobili Rosjanie? – użyli ołówka! Podobnie Rosjanie zauważyli, że rolnicy, którzy często używali tych starych odważników, byli twardzi jak z żelaza. Kettlebells (girya) nie były modne ani nowoczesne, one po prostu dawały rezultaty. Naukowcy ich nie wymyślili, oni raczej nadal próbują dojść do tego DLACZEGO one są takie skuteczne.”

ckb_historia_002

Na początku XXI w. Tendencje się zmieniły, zamiast maszyn, zaczęto preferować przede wszystkim wolne ciężary a trenujący chcą dysponować siłą adekwatną do swojego wyglądu .

Kettlebell – pojawił się ckb_historia_004w świadomości USA dzięki m. in. takim ludziom jak Pavel Tsatsouline – rosyjski ekspert od treningu siłowego i były instruktor komandosów jednostek specjalnych SPECNAZU.

Obecnie w USA i Europie, odważniki kettlebell święcą prawdziwy rozkwit, głównie dzięki zawodnikom MMA i innych sportowców walki, którzy szybko docenili zalety tego przyrządu.

Więcej na temat metod Pavla Tsatsouline’a w Polsce znajdziesz w dziale StrongFirst .

StrongFirst to przyszłość …

To nie chwilowa moda czy trend, to budowanie czystej siły, która jest w każdym w Nas.
To tradycja, która trwa od wieków, która nie przeminie jak jednosezonowy, słabej jakości wakacyjny hit.

Siła przede wszystkim, od tego się zaczyna …

Uwaga: Centrum Kettlebell jest jedynym i oficjalnym przedstawicielem Pavla Tsatsouline’a na terenie Polski. Wszelkie materiały graficzne zamieszczone na tej stronie ograniczone są prawami autorskimi oraz innymi prawami. Kopiowanie ich oraz udostępnianie w mediach elektronicznych jak również w innej formie, możliwe jest wyłącznie za pisemną zgodą Centrum Kettlebell – Dariusz Waluś.

UWAGA! Nie ma w świecie kettlebell tytułu: „Instruktor HARDSTYLE Kettlebell” – który wykorzystywany jest w PL przez oszustów podszywających się pod znane federacje HS do  nadawania „uprawnień” które formalnie nic nie znaczą. Prosimy zachować uwagę.

[mbYTPlayer url="https://www.youtube.com/watch?v=8ZyjZIq5CUc" opacity=".3" quality="hd1080" ratio="auto" isinline="false" showcontrols="true" realfullscreen="true" printurl="false" autoplay="true" mute="true" loop="true" addraster="true" gaTrack="false"]